LASER CO2

Laser CO2 emituje światło (o długości fali 10600 nm), które jest silnie absorbowane przez wodę będącą głównym składnikiem tkanek miękich naszego ciała. W efekcie dochodzi do odparowania wody, a co za tym idzie, zniszczenia i zwęglenia tkanki.Zabiegi wykonywane laserem CO2 przynoszą wiele korzyści : przede wszystkim pozwalają na dużą precyzję działania, w trakcie zabiegu rana nie krwawi, obrzęk tkanek i ból pozabiegowy są mniejsze niż po interwencji chirurgicznej, a gojenie jest dość szybkie i sprawne.

Uzyskany efekt kosmetyczny jest zwykle bardzo dobry- rana goi się bez większego śladu lub z pozostawieniem niewielkiej blizenki. Bolesność zabiegu jest stosunkowo nieduża, jednak pacjent odczuwa pieczenie lub parzenie. Dlatego jeśli usuwamy dużą zmianę lub pacjent jest wrażliwy na ból, przed zabiegiem wykonujemy zastrzyk znieczulający. Po zabiegu, w miejscu usuniętej zmiany pozostaje strupek, który odpada po 1- 3 tygodniach. Zwykle lekarz zaleca stosowanie maści odkażającej, aż do zakończenia procesu gojenia. W przypadku gdy usuwamy zmiany duże lub penetrujące głęboko, po odpadnieciu strupka może być widoczne zagłębienie, które wypełnia się w ciągu kilku tygodni.

 

Zmiany, które najczęściej usuwamy laserem CO2 to:

 

– brodawki wirusowe: zwykłe (popularnie nazywane kurzajkami) i płaskie

– brodawki łojotokowe

– znamiona skórne nie zawierające barwnika

– włókniaki miękkie

– przerośnięte gruczoły łojowe

– kępki żółte powiek

– gruczolaki potowe

Brodawki zwykłe (popularnie nazywane kurzajkami)

Możemy je usuwać laserem CO2 jeśli nie przekraczają 1 cm średnicy. Zmian większych nie poddajemy leczeniu ze względu na upośledzone gojenie dużej i głębokiej rany pozabiegowej. Unikamy także usuwania brodawek umiejscowionych przy paznokciu, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia macierzy paznokcia, a co za tym idzie zdeformowania płytki paznokciowej na zawsze. Brodawki duże i twarde przygotowujemy maścią zmiękczającą na około 10 dni przed zabiegiem. Zawsze wykonujemy zastrzyk znieczulający w okolicę usuwanej zmiany. Skuteczność leczenia laserem jest dość wysoka, ale istnieje ryzyko nawrotu związane zarówno z obecnościa wirusa w tkankach nie zmienionych chorobowo otaczających usuwaną zmianę, jak i obniżoną odpornością pacjenta. Zabieg pozostawia na skórze blizenkę.

Brodawki płaskie

Są to niewielkie, płaskie, owalne grudki barwy cielistej lub jasnobrązowej występujące głównie na twarzy i dłoniach. Mogą być jednak zlokalizowane na całym ciele. Do zabiegów raczej nie kwalifikujemy brodawek znajdujących się na grzbietach dłoni ponieważ w tych miejscach obawiamy się śladów w postaci blizenek lub odbarwień.

Brodawki łojotokowe

Często spotykane zmiany skórne, wyniosłe ponad poziom skóry, zwykle o nierównej, brodawkującej powierzchni. Mogą być różnej wielkości i kształtu oraz przybierać różne odcienie brązu -od jasnego do bardzo ciemnego. Najczęstsza lokalizacja to tułów i twarz. Mogą osiągać duże rozmiary, a także łuszczyć się i samoistnie kruszyć. Są to zmiany łagodne stanowiące jednak defekt kosmetyczny. Ponieważ są to twory bardzo powierzchowne, jakby nałożone na skórę, efekt kosmetyczny zabiegu laserem CO2 jest najczęściej bardzo dobry i zwykle zmianę udaje się usunąć bez śladu.
 

Włókniaki miękkie

Powszechnie występujące, łagodne zmiany w postaci uszypułowanej narośli skóry, koloru od jasnego do bardzo ciemnego brązu.Mogą osiągać różne rozmiary od kilku milimetrów nawet do kilku centymetrów. Najczęstsza lokalizacja to: szyja, kark, pachy, pachwiny, okolica pod piersiami. Rezultat zabiegu zależy w dużym stopniu od grubości szypuły danego włókniaka. Zmiany małe, na cienkiej szypule usuwamy bez śladu na skórze.
 

Znamiona skórne nie zawierające barwnika

Do tej grupy zaliczamy zmiany skórne wyniosłe ponad poziom skóry lub mające postać guzków. Mogą osiągać różne rozmiary i występować na całym ciele. Kwalifikację pacjenta do zabiegu przerowadzamy badając daną znamię przy pomocy dermatoskopu (specjalny przyrząd powiększający 10x). Badanie dermatoskopowe umożliwia wykluczenie, że mamy doczynienia ze znamieniem barwnikowym. Znamiona barwnikowe powinny być usuwane chirurgicznie i po usunięciu zbadane przez lekarza histopatologa pod mikroskopem. Zabieg laserowy uniemożliwia nam wykonanie badania histopatologicznego, gdyż następuje zwęglenie usuwanego znamienia. Zwykle po zabiegu pozostaje dyskretna blizenka.
 

Przerośnięte gruczoły łojowe

Liczne, rozsiane grudki lub małe guzki z centralnym zagłębieniem, otoczonym wianuszkowato przez kilka małych, białożółtych guzków. Najczęściej występują u mężczyzn w obrębie czoła i policzków. Efekt kosmetyczny zabiegu laserem CO2 jest dobry, zwykle nie pozostawia śladu na skórze. 

Gruczolaki potowe

Zwykle występują u młodych kobiet w postaci licznych, drobnych grudek koloru cielistego lub perłowego. Umiejscawiają się pod oczami lub na górnej powiece. Nie sprawiają dolegliwości. Zabieg laserowy wydaje się być odpowiednią metodą leczniczą, ponieważ daje szansę na dobry efekt kosmetyczny. Istnieje jednak ryzyko nawrotów.
 

Kępki żółte powiek

Są to miejscowe złogi cholesterolu i innych tłuszczów w postaci płaskich, miękkich, żółtych tarczek z tendencją do rozprzestrzeniania się. Najczęściej zajmują przyśrodkową część górnej powieki, ale mogą także występować na powiece dolnej. Zwykle symetryczne. Mogą być związane z podwyższonym stężeniem cholesterolu i jego frakcji LDL. Destrukcja tych zmian laserem przynosi dobre rezultaty. Zdarzają się jednak nawroty.

 

LASERMED w Warszawie zaprasza na szczegółowe konsultacje przed zabiegami laserem CO2.

Ceny zabiegów