USUWANIE PIEPRZYKÓW

Pieprzyki czyli znamiona barwnikowe Występują prawie u każdego dorosłego człowieka. Zwykle są niegroźne, ale niektóre z nich mogą rozwinąć się w czerniaka złośliwego, który jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Zachorowalność na czerniaka stale rośnie a tylko wczesne rozpoznanie daje szansę na całkowite wyleczenie. Lekarz dermatolog badając zmiany barwnikowe ocenia czy znamię nie budzi niepokoju, czy jest podejrzane o zmianę złośliwą. Znamiona podejrzane powinno się usuwać chirurgicznie z marginesem skóry zdrowej i ocenić je histopatologicznie. Sam zabieg chirurgicznego usuwania znamienia jest bezbolesny, polega na znieczuleniu skóry zastrzykiem, wycięciu znamienia i zeszyciu brzegów. Pacjent wychodzi do domu z opatrunkiem, po 7-14 dniach zdejmuje się szwy. W miejscu wycięcia pozostaje blizna, często dyskretna lub niewidoczna.
Tylko badanie histopatologiczne – mikroskopowe daje ostateczne rozpoznanie i określa czy zmiana została usunięta w całości. Z tego względu znamion barwnikowych nie powinno się usuwać laserem, prądem-elektrokoagulacją czy zimnym azotem-krioterapią bo metody te niszczą usuwane tkanki i nie mamy 100% rozpoznania. Wiele przypadków czerniaka można wyleczyć przez całkowite wycięcie zwłaszcza we wczesnym okresie, dlatego ważne jest wczesne wykrywanie i usuwanie takich zmian. Przesądem jest stwierdzenie, że „znamion nie wolno ruszać – wycinać”. Czerniak nie usunięty w odpowiednim momencie szybko daje przerzuty i wtedy jego leczenie jest długie i nie zawsze skuteczne. Szczególnie powinny być kontrolowane przez dermatologa osoby o zwiększonym ryzyku rozwoju czerniaka.
Występowanie wyżej wymienionych cech w obrębie zmiany barwnikowej nie przesądza o rozpoznaniu, ale ma zwrócić uwagę pacjenta , który powinien skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Ceny zabiegów