DEPILACJI LASEROWA Z CZASOPISMA EKSPERT

Co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Do zabiegów depilacji laserowej trzeba się odpowiednio przygotować. Przynajmniej przez 4 tygodnie przed rozpoczęciem zabiegów i w trakcie ich trwania nie wolno wyrywać włosów, ponieważ muszą być cebulki włosowe w skórze, które niszczy laser.  każdym zabiegiem włosy powinny być ogolone. Po każdym zabiegu, już nawet po pierwszym, przez kilka tygodni, skóra jest gładka- bez włosów. Następnie pojawiają się nowe włosy i należy przyjść na następny zabieg.

Kolejnym ważnym ograniczeniem do depilacji jest opalona skóra.. Trudno powiedzieć, ile należy odczekać po ostatnim opalaniu na słońcu lub w solarium, aby móc się poddać zabiegowi, gdyż jest to sprawa bardzo indywidualna. Zawsze im jaśniejsza skóra , tym skuteczniejszy zabieg.

Innym przeciwskazaniem jest przyjmowanie leków światłouczulających, tzn. takich, które mogą powodować nieprawidłowe reacje skóry na światło słoneczne i światło laserowe. Do tego typu leków należą m.in. niektóre antybiotyki : Tetrcyklina i Doxycyklina – często stosowany przewlekle w leczeniu trądziku. Zabiegów depilacji laserowej nie wykonuje się u kobiet ciężarnych. Nie należy przeprowadzać także u pacjentów, którzy mają skłonność do nieprawidłowego gojenia, tzn. tworzenia się bliznowców – dużych, przyrosłych guzów w miejscach urazu – gdyż po zabiegu u tych osób gojenie pozabiegowe może przebiegać nieprawidłowo.

Laserowa depilacja jest szczególnie polecana pacjentom z tendencją do wrastania włosów. Wrastającym włosom towarzyszy zwykle tworzenie się stanów zapalnych – grudek i krostek, a w konsekwencji dochodzi do powstania przebarwień, a nawet blizenek. U tych pacjentów depilacja laserowa nie tylko usuwa włosy, lecz także leczy skórę.

Skuteczność depilacji laserowej

 

  1. Rodzaj włosów
    1. Kolor włosów. Im ciemniejsze włosy tym lepszy efekt. Kolor włosów jest najważniejszym czynnikiem decydującym o efektywności zabiegu. Nawet jeśli usuwa się czarne lub ciemnobrązowe włosy u osób ciemniejszym fototypem skóry, efekty są bardzo dobre. W takich przypadkach użycie nieagresywnych paramentów lasera da bardzo dobry rezultat i jednocześnie jest bezpieczne dla otaczającej skóry. Nowoczesne lasery usuwają również włosy jaśniejsze i cieńsze. Permanentna redukcja włosów blond, rudych i siwych jest niemożliwa.
    2. Głębokość włosów w skórze. Im głębiej położone włosy tym trudniej je usunąć. Czasem gorsze efekty uzyskuje się u mężczyzn przy usuwaniu włosów z pleców czy klatki piersiowej ze względu na głęboko umiejscowione cebulki włosowe.
    3. Lokalizacja włosów na ciele. Z praktyki wynika, że usuwanie włosów pod pachami wymaga większej liczby zabiegów niż usuwanie włosów w okolicy łonowej, mimo że cech włosów w obu tych okolicach są jednakowe.

 

  1. Kolor skóry. Im jaśniejsza skóra tym większa możliwość zastosowanie bardziej agresywnych parametrów, a co za tym idzie, lepsza skuteczność. Im większa różnica między kolorem skóry i włosów, tym lepszy efekt. Włosy jasnobrązowe z jasnej skóry można usunąć z bardzo dobrym skutkiem, takie same włosy skóry ciemniejszej nie klasyfikują się do usuwania laserem.
Autor: Lekarz dermatolog Dorota Prandecka