DERMATOSKOPIA

DERMATOSKOPIA polega na badaniu skóry specjalnym urządzeniem podobnym do mikroskopu. Przy pomocy tego urządzenia trzymanego w dłoni lekarz może oglądać skórę w dziesięciokrotnym powiększeniu. Dermatoskopia jest stosowana przede wszystkim do oceny znamion barwnikowych. Pomaga ustalić czy badana zmiana jest łagodna, podejrzana czy złośliwa. Ocenę taką wykonuje się w oparciu o szereg kryteriów, ale podstawowe są tzw. dermatoskopowe zasady ABCD.
Lekarz badający ocenia: A – asymetrię zmiany; większość zmian nowotworowych jest asymetryczna tzn. jedna połowa znamienia różni się od drugiej, B – brzegi zmiany; w zmianach złośliwych są zwykle nieregularne, C – kolory zmiany; niejednolity kolor z wieloma odcieniami brązu, koloru czerwonego i czarnego D – wielkość zmiany; szczególnie należy zwrócić uwagę na zmiany o średnicy powyżej 6 mm, E – zmiana w czasie w obrębie znamienia.
Badanie dermatoskopowe nie jest badaniem rozstrzygającym. Tylko badanie histopatologiczne pozwalana ostateczne rozpoznanie rodzaju zmiany barwnikowej. Jednocześnie nie można zagwarantować, że w przyszłości z łagodnego znamienia nic groźnego nie powstanie.

Ceny zabiegów