FRAXEL - PEELING LASEROWY

LASEROWE ZABIEGI FRAKCYJNE są nowoczesnymi zabiegami dermatologicznymi stosowanymi przede wszystkim do leczenia skóry  z bliznami potrądzikowymi i pourazowymi oraz do poprawy wyglądu starzejącej się skóry. Jest to zabieg szybki, stosunkowo mało bolesny i wymagający jedynie kilkudniowego wyłączenia z codziennych zajęć.

Co to jest technologia frakcyjna?
Technologia frakcyjna z angielskiego fractional technology, fractional oznacza częściowy. Jest to technologia, polegająca na tym, że laserem nie naświetla się całej powierzchni skóry tylko jej część. Laser „dziurkuje” skórę bardzo gęsto, wykonując kilkaset mikrodziurek na cm2. Między tymi „dziurkami” pozostaje nienaruszona skóra. Podczas jednego zabiegu naświetla się więc tylko do 20% powierzchni skóry poddanej zabiegowi. Dzięki temu zabieg nie jest bardzo bolesny, a gojenie pozabiegowe trwa krótko- tylko kilka dni

Czym różni się technologia frakcyjna od innych laserowych metod?
Dotychczas stosowane techniki laserowe odmładzające skórę czy likwidujące blizny polegały na tym, że laserem działano na całą leczoną powierzchnię skóry. Osiągało się bardzo dobre efekty, ale zabiegi te miały swoje ograniczenia. Były bardzo bolesne, dlatego pacjenci musieli być usypiani. Po zabiegu skóra goiła się 2-4 tygodnie, trzeba było nosić specjalne opatrunki, często przez kilka miesięcy utrzymywało się zaczerwienienie.

Czy istnieje jeden konkretny rodzaj lasera, którym wykonuje się takie zabiegi?
Nie. Obecnie na świecie istnieje już kilka typów laserów stosowanych do zabiegów frakcyjnych. Są to lasery erbowo-szklane, erbowo-yagowe oraz CO2 (dwutlenkowowęglowe). Lasery Er-Yag i CO2 są dobrze znane w dermatologii, gdyż od ponad 20 lat są stosowane do odmładzania skóry. Najskuteczniejszymi laserami frakcyjnymi są lasery CO2. W naszym centrum posiadamy laser eCO2 firmy Lutronic.

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?
Zabiegi takie stosowane są w celu poprawy wielu defektów skóry, ale do podstawowych wskazań należą: blizny, głównie potrądzikowe i pourazowe, starzejąca się skóra (zmarszczki, utrata jędrności, gładkości), przebarwienia – ciemne plamy, rozszerzone pory.

Ile zabiegów należy wykonać?
Zwykle należy wykonać 3-5 zabiegów w odstępach co 4-6 tygodni. Efekty są natychmiastowe i odległe. Natychmiastowe tzn. już kilka dni po zabiegu skóra jest złuszczona-odświeżona, rozjaśniona, bardziej napięta. Odległe, które są wynikiem tworzenia się nowego kolagenu, przez co skóra jest gładsza a blizenki płytsze. Nowy kolagen tworzy się nawet do 6 miesięcy po zabiegu.

Ile czasu trwa zabieg?
Czas zabiegu zależy od wielkości naświetlanej powierzchni, która jest poddana leczeniu. Zabieg na całą twarz trwa ok. 30 minut, na powieki 10min, na szyję 20 minut, na grzbiet rąk 10 minut. Po zabiegu pacjent chłodzi skórę zimnymi okładami lub zimnym powietrzem. 

Czy zabieg jest bolesny?
Tak, pacjent odczuwa jakby ukłucie, aby zmniejszyć te dolegliwości okolica zabiegu jest chłodzona zimnym powietrzem. W celu zmniejszenia dolegliwości bólowych na godzinę przed zabiegiem nakładamy krem znieczulający.

Jak wygląda skóra po zabiegu?
Zaraz po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i bardzo gorąca. Uczucie ciepła i zaczerwienienie stopniowo ustępują w następnych dniach. Zwykle przez kilka dni utrzymuje się obrzęk. Już w 2-3 dniu po zabiegu skóra robi się sucha, napięta, ściągnięta, może być lekko brązowa i zaczyna się łuszczyć. Zwykle po 4-6 dniach jest już całkowicie wygojona.

Czy są specjalne zalecenia po zabiegu?
Pacjent otrzymuje od swojego lekarza szczegółową informację jak pielęgnować skórę po zabiegu, czym myć, jakich kremów używać. Należy przynajmniej 12 tygodni po zabiegu skutecznie skórę chronić przed słońcem, tzn. stosować kremy o maksymalnej ochronie SPF 50+, nawet co kilka godzin.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Zabiegów takich nie wykonuje się u kobiet w ciąży, u osób, które w ostatnich 6-ciu miesiącach przyjmowały izotretynoinę oraz u osób, które mają skłonność do tworzenia bliznowców (dużych wyniosłych blizn). Inne przeciwwskazania zdarzają się bardzo rzadko.

LASERMED w Warszawie zaprasza na konsultacje przed zabiegami laserem frakcyjnym.

Ceny zabiegów