DEPILACJI LASEROWA Z CZASOPISMA EKSPERT

Co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Do zabiegów depilacji laserowej trzeba się odpowiednio przygotować. Przynajmniej przez 4 tygodnie przed rozpoczęciem zabiegów i w trakcie ich trwania nie wolno wyrywać włosów, ponieważ muszą być cebulki włosowe, które laser niszczy. Ale przed każdym zabiegiem włosy powinny być ogolone. Po każdym zabiegu pozostaje nieskazitelna jeszcze przez kilka tygodni, potem pojawiają się nowe włosy. Trzeba wtedy przyjść na kolejny zabieg.

Kolejnym ważnym ograniczeniem do depilacji jest opalenizna. Trudno powiedzieć, ile należy odczekać po ostatnim opalaniu na słońcu lub w solarium, aby móc się poddać zabiegowi, gdyż jest to sprawa bardzo indywidualna, ale zawsze im jaśniejsza skóra , tym skuteczniejszy zabieg. Można wprawdzie depilować opalone okolica, ale opalenizna nie może być świeża. Wykonanie takiego zabiegu wiąże się z większym ryzykiem podrażnienia skóry i mniejszą skutecznością.

Innym przeciwskazaniem jest przyjmowanie leków światłouczulających, tzn. takich, które mogą powodować nieprawidłowe reacje skóry na światło słoneczne i światło laserowe. Do tego typu leków należą m.in. niektóre antybiotyki, Tetrcyklina i Doxycyklina – często stosowany przewlekle w leczeniu trądziku, czy leki przeciwdepresyjne. Zabiegów depilacji laserowej nie wykonuje się u kobiet ciężarnych. Nie należy przeprowadzać także u pacjentów, którzy mają skłonność do nieprawidłowego gojenia, tzn. tworzenia się bliznowców – dużych, przyrosłych guzów w miejscach urazu – gdyż po zabiegu u tych osób gojenie może przebiegać nieprawidłowo.

Laserowa depilacja jest szczególnie polecana pacjentom z tendencją do wrastania włosów. Często towarzyszy temu także tworzenie się stanów zapalnych – grudek i krostek, a w konsekwencji dochodzi do powstania przebarwień, a nawet blizenek. U tych pacjentów depilacja laserowa nie tylko usuwa włosy, lecz także leczy skórę.

Skuteczność depilacji laserowej

1. Rodzaj włosów
a. Kolor włosów. Im ciemniejsze włosy tym lepszy efekt. Wydaje się, że kolor włosów jest najważniejszym czynnikiem decydującym o efektywności zabiegu. Nawet jeśli usuwa się czarne lub ciemnobrązowe włosy u osób III, IV i V fototypem skóry, efekty są bardzo dobre. W takich przypadkach użycie nieagresywnych paramentów lasera da bardzo dobry rezultat i jednocześnie jest bezpieczne dla otaczającej skóry. Permanentna redukcja włosów blond, rudych i siwych jest niemożliwa.
b. Głębokość włosów w skórze. Im głębiej położone włosy tym trudniej je usunąć.
c. Grubość włosów. Grube włosy zawierają dużo keratyny i trudno je usunąć.
d. Lokalizacja włosów na ciele. Z praktyki wynika że usuwanie włosów pod pachami wymaga większej liczby zabiegów niż usuwanie włosów w okolicy łonowej, mimo że cech włosów w obu tych okolicach są jednakowe (procentowy udział włosów w fazie telogrnu i anagenu, czas trwania telogenu, głębokość, na jakiej znajdują się mieszki włosowe).

2. Kolor skóry. Im jaśniejsza skóra tym większa możliwość zastosowanie bardziej agresywnych parametrów, a co za tym idzie, lepsza skuteczność. Im większa równica między kolorem skóry i włosów, tym lepszy efekt. Włosy jasnobrązowe z jasnej skóry można usunąć z bardzo dobrym skutkiem, takie same włosy skóry ciemniejszej nie klasyfikują się do usuwania laserem.

Autor: lek. med. Dorota Prandecka